Ömür test sistemleri, firmaların piyasaya çıkardıkları ürünlerin üretim aşamasında kontrolünü sağlamak açısından oldukça önemli bir işlevi gerçekleştirmektedir. Firmalar piyasaya çıkardıkları ürünlerin kalitesi ve kullanım ömrüyle piyasada rekabet koşullarını zorlamaktadır. Piyasada tutunmak ve alıcıların dikkatini çekip satış oranlarını arttırmak isteyen firma ve şirketlerin bunu gerçekleştirebilmeleri için kontrolden geçen ürünleri ve malları piyasaya sürmeleri elzemdir. Bu anlamda firmalara gerekli teknik donanım ve bilgiyi ömür test sistemleri sunmaktadır.

Firmaların bu açıdan en büyük yardımcısı olan ömür testi sistemleri ile üretilen her malın kalitesi ve kullanım ömrü tespit edilmektedir. Üretim aşamasında istemeyen sonuçları ve sorunları bertaraf edilmesini sağlayan ömür testi sistemleri ile mekanik anlamda gerekli destek sağlanmaktadır.

Üretim hatları ve kalite laboratuarları için geliştirilen ömür testi sistemleri ile ürünlerin fonksiyonel özelliklerini müşteri tarafından belirlenen test talimatlarına uygun olarak otomatik test ederek tekrarlanabilmekte, tekrarlar sırasında meydana gelen durum veya sorunlar ise firmalara raporlanmaktadır. Hataların hızlı ve güvenli bir şekilde tespiti sağlanmakla birlikte, aynı zamanda ürün veya malların kullanımı sırasında meydana gelebilecek beklenmeyen durumları da gözler önüne sermektedir. Etkin, operatörden bağımsız, hızlı ve ekonomik çözümleri ömür testi sistemleri ile üretmek oldukça basittir.

Üretilen mal veya ürünlerin müşterilerin kullanımına ve piyasaya çıkmadan evvel defalarca test edilip, kullanımının tekrarlanması ve buna bağlı olarak çözümler üretilmesine dayalı olan ömür testi sistemleri ile ürünlerin kalitesi ve kullanım süresi de ortaya çıkmaktadır. İnsanların kullanımına sokulan, günlük hayatın vazgeçilmezi olan her ürün birden fazla parçadan oluşmaktadır. Bu parçaların ve ürünlerin tamamının dayanımlarının saptanması için farklı cihazlardan oluşan bir ürün yelpazesi ile ömür testi sistemleri gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca ömür testi sistemleri sırasında test edilen cihazların hangi durumlarda düzgün çalışmadığı da belirlendiği için, kullanım şartları da buna göre dizayn edilebilmektedir.